Bosé nohy na zemiChoroby, roky opotrebúvania a ničenia, zle padnúce alebo zle navrhnuté topánky, nedostatočná cirkulácia krvi, alebo nesprávne zastrihnuté nechty spôsobujú nohám mnoho problémov.

Aby ste týmto problémom predišli, pravidelne si svoje chodidlá kontrolujte – alebo nech vám ich prehliadne člen vašej rodiny – a praktikujte dobrú nožnú hygienu. Odborníci na choroby nôh a obvodní lekári (internisti a rodinní doktori) sú kvalifikovaní pomôcť pri väčšine problémov, v niektorých prípadoch sú však potrebné špeciálne schopnosti ortopéda alebo dermatológa.

Prevencia problémov s chodidlami

Zlepšenie cirkulácie krvi do nôh môže predchádzať problémom. Vystavovanie sa chladným teplotám vzduchu alebo vody, tlak z topánok, dlhé intervaly sedenia alebo fajčenia môžu znížiť tok krvi do nôh. Dokonca aj sedenie s prekríženými nohami, alebo nosenie tesných elastických pančúch alebo ponožiek môže mať vplyv na cirkuláciu krvi. Na druhej strane, dvíhanie nôh, státie, naťahovanie, kráčanie a iné formy cvičenia cirkuláciu podporujú. Jemná masáž a teplý kúpeľ nôh tiež môže zvýšiť dodávku krvi do chodidiel.

Nosenie pohodlnej obuvi, ktorá dobre padne môže zabrániť mnohým nožným indispozíciám. Šírka chodidiel sa vekom môže zväčšiť. Vždy si preto pred kúpou topánok svoje nohy premerajte. Horná časť topánky by mala byť z mäkkého flexibilného materiálu, aby sa mohla prispôsobiť tvaru vášho chodidla. Topánky z kože značne redukujú možnosť podráždenia kože. Podrážky by mali poskytnúť pevnú oporu a nemali by sa šmýkať. Hrubé podrážky znižujú tlak pri chôdzi po tvrdom teréne. Topánky s nízkymi opätkami sú pohodlnejšie, bezpečnejšie a oveľa šetrnejšie ako topánky s vysokým opätkom.

Bežné problémy nôh

Plesňové ochoreniePlesňové a bakteriálne choroby – vrátane plesne na nohách, tzv. atletická noha – sa vyskytujú, pretože nohy sú zvyčajne uzavreté v tmavom, vlhkom a teplom prostredí. Tieto infekcie spôsobujú začervenanie, pľuzgiere, šúpanie a svrbenie. Pokiaľ sa okamžite neliečia môžu sa vyvinúť do chronickej podoby, ktorá sa lieči už len veľmi ťažko. Aby ste týmto chorobám predišli, držte svoje nohy – a hlavne priestor medzi palcami na nohách – čisté a suché a vždy keď je to možné ich vystavujte na vzduch. Pokiaľ ste na plesňové choroby náchylní odporúčame vám každý deň si ich poprášiť fungicídnym práškom.

Suchá koža môže spôsobiť svrbenie a zápal chodidiel. Používajte jemné mydlo striedmo a telové mlieko aplikujte na nohy a chodidlá každý deň. Najlepšie hydratačné mlieka obsahujú vazelínu alebo lanolín. Buďte veľmi opatrní, ak si do kúpeľa pridávate oleje, lebo môžu vaňu aj vaše nohy zanechať veľmi klzké.

Kurie oká a mozole sú spôsobené trením a tlakom kostí, šúchajúcich sa o topánku. Podiater alebo lekár môže určiť príčinu tohto problému a môže navrhnúť riešenie, ktoré môže zahŕňať zabezpečenie si topánok, ktoré vám padnú lepšie, alebo špeciálnych vložiek. Lieky bez predpisu obsahujú kyseliny, ktoré ničia tkanivo, ale neliečia príčinu. Tieto medicíny môžu v niektorých prípadoch znížiť potrebu operácie. Liečba kurích ôk alebo mozoľov na vlastnú päsť však môže byť škodlivá, hlavne ak máte diabetes alebo slabú cirkuláciu krvi.

Bradavice sú výrastky na koži spôsobené vírusmi. Niekedy sú bolestivé a pokiaľ sa neliečia hrozí riziko rozšírenia. Keďže maste a lieky bez predpisu vám len málokedy pomôžu s bradavicami, vyhľadajte odbornú pomoc. Doktor vám môže predpísať lieky, vypáliť ju alebo zmraziť, dokonca aj operačne odstrániť.

Stopy chodidielHallux valgus sa vytvorí, keď sa kĺby palca vybočia, opuchnú a stanú sa bolestivými. Tento problém môže byť spôsobený zle padnúcimi topánkami, ktoré tlačia na deformitu, alebo zdedenou slabosťou v chodidlách. Pokiaľ hallux valgus nie je závažný, nosením topánok so širokým golierom a prednou časťou môžete dosiahnuť úľavu. Platí to aj na iné problémy, ako napríklad odstránenie kŕčových žíl. Ochranné vložky tiež môžu ponúknuť mäkké odpruženie bolestivého miesta a zmierniť bolesť kĺbov. Ušetrite tak peniaze na kĺbovú výživu. Liečba zahŕňa aplikáciu alebo vstrekovanie určitých liekov, používanie víriviek, alebo niekedy aj operáciu.

Vrastené nechty na nohách sa objavia, keď kúsok nechta natrhne kožu. Zvyčajne je tento problém spôsobený nesprávnym zastrihnutím nechtov. Vrastené nechty sa najviac vyskytujú na palcoch na nohách. Podiater alebo doktor môže časť nechta, ktorá sa zarezáva do kože, odstrániť. To poskytne postihnutému miestu dosť času na zahojenie sa. Vrastené nechty sa častokrát dajú predísť zastrihávaním ich dorovna a na dĺžku palca.

Kladivkové prsty sú spôsobené skrátením šliach, ktoré kontrolujú pohyb. Kĺb na prste je väčšinou zväčšený a ťahá prst dozadu. Po čase, sa kĺb ešte viac zväčší a  ako sa trie o topánky stuhne. Môže to ovplyvniť vašu rovnováhu. Kladivkové prsty sa liečia nosením topánok a ponožiek s veľkým priestorom na prsty. V pokročilých štádiách sa odporúča operácia.

Ostrohy sú kalciové výrastky, ktoré sa vytvoria na kostiach chodidiel. Sú spôsobené námahou svalov na nohách a iritujú sa dlhým státím, nosením zle padnúcej obuvi, alebo obezitou. Niekedy sú úplne bezbolestné, ale inokedy môže byť bolesť aj závažná. Liečba ostrôh zahŕňa používanie správnej podpory chodidiel, pätové vložky, pätové poháriky, alebo ďalšie odporúčania podiatra alebo chirurga.