Bežec v leseVaše telo vás môže potrápiť v jeho akejkoľvek časti. Nemusí ísť len o vnútorné orgány, ktorých chorôb sa obávame najviac, či o hlavu, no problémy sa môžu vyskytnúť aj v kostiach či kĺboch. Klasickým prípadom je, keď dôjde k ich opotrebovaniu kvôli vekovému činiteľu jedinca. No je aj množstvo iných prípadov, ktoré môžu činnosť týchto kostných zhybov skomplikovať, ak nie úplne znemožniť. Našťastie, dnes je už skoro každý problém preskúmaný a tak vieme, čo naňho zaberá resp. čo môže zabrániť jeho vzniku. Dobrým a nie príliš finančne náročným krokom je aj kĺbová výživa, ktorá má mnoho plusov. Pravdou je, že nie je produkt ako produkt a v našom článku vám poradíme, podľa čoho vyberať.

Jej účinky ovplyvňujú aj samotné príčiny bolesti kĺbov

Sú prípady, kedy kĺbová výživa zaberá a prípady, ktorým už toto riešenie nepomôže. Využíva sa hlavne ako prevencia, pri zotavovaní sa zo zranení, pri liečení akútnych zápalov alebo pri obyčajnej bolesti spôsobenej preťažením. Vážnejšie dôvody, akými sú dlhodobá záťaž napr. pri obezite, pri športovom preťažení alebo pri prirodzenom opotrebovaní pribúdajúcim vekom, sa obyčajnými výživovými doplnkami a vitamínmi na kĺby len tak nevyliečia.

Rovnako nemajú veľký účinok na rôzne dedičné vrodené choroby, akými sú napríklad dna, reuma, artróza. Vyššie uvedené  nepríjemnosti síce môžu byť vďaka kĺbovej výžive zmiernené, no nemusí to byť v dôsledku užívania týchto voľne predajných produktov. V niektorých prípadoch ide o placebo – teda o namyslený pozitívny účinok.

Skutočne výživové doplnky na kĺby pomáhajú?

Držanie sa nohySú dve kategórie obyvateľstva. Takí, ktorí jej účinkom neveria a takí, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Rôzne postoje môžu mať viac vysvetlení. Napr. si produkt zakúpili, no neosvedčil sa (možno kvôli zlé vybranému zloženiu) alebo jeho pozitíva kategoricky odmietajú už len kvôli tomu, že nejde o oficiálne liečivo. V každom prípade, názory budú vždy rôzne a nezosúladia sa asi nikdy, ostatne ako pri iných produktoch.

Kĺbová výživa však má svoje dokázateľné účinky. Jej špeciálne zloženie pôsobí pozitívne na regeneráciu chrupaviek, obnovuje väzivá a kĺbové spoje. Okrem toho zlepšuje samotný pohyb, stlmí silu nárazu resp. úrazu a istým spôsobom pôsobí aj na zníženie bolesti pri úraze. Aké látky sú v týchto tabletkových alebo práškových vitamínoch prítomné?

– glukozamín sulfát, ktorý má protizápalové účinky a prospieva k obnove poškodených spojivových tkanív;

– chondroitín sulfát sa prirodzene nachádza v každej chrupavke a preto ju posilňuje, rovnako pôsobí protizápalovo

– želatína je zložka vyrobená z kolagénu, posilňuje lôžka okolo kĺbu, zosilňuje chrupavku a zvyšuje jej odolnosť

– meď je pre niekoho prekvapujúcou zložkou, no tá dokáže aktivovať enzýmy, ktoré prospievajú k obnove chrupavky

– cetylmyristoleát (CMO) je asi jedinou zložkou, ktorá uľavuje od príznakov chronickej artritídy, no nakoľko sa len zriedkakedy nachádza vo vyššej miere, nemožno ho považovať za oficiálne liečivo tejto diagnózy

– kyselina hyaluronová svojou prítomnosťou vo výživových doplnkoch na kĺby dokáže stlmiť bolesť a zmierňuje opuchy

– mythylsulfonylmethan (MSM) tlmí zápal a obsahuje organickú síru, ktorej nedostatok spôsobuje neschopnosť organizmu obnovovať poškodené tkanivo

Každá kĺbová výživa nemusí obsahovať všetky tieto látky. Okrem nich obsahuje aj iné vitamíny a minerály. V niektorých produktoch môžete nájsť aj iné zložky, ktoré rovnako nemusia byť na škodu. V každom prípade sa pri výbere produktu sústreďte na jednotlivé zloženie a na to, ktorú zložku momentálne potrebujete najviac. Väčšinou ide o klasickú chybu – ľudia si vyberú produkt s vyšším obsahom látok, ktoré možno až tak nepotrebujú a preto žiadne pozitívne účinky nezaznamenali.

Kto by ich mal brať?

Silueta starších osôbVitamíny resp. výživové doplnky sú predajné bez predpisu a zakúpiť by si ich malo hneď niekoľko kategórií obyvateľstva. Na čele sú športovci, ktoré svoje kĺby pravidelne a často aj nadmerne zaťažujú, čím môže rýchlo dôjsť k ich opotrebeniu. Ďalej sú to ľudia, ktorým pribúda vek a z času na čas pocítia akýsi nepríjemný pocit či už v kolenách, bedrách, na prstoch rúk atď. Kĺbová výživa je dobrým spoločníkom aj pre tých, ktorí u svojich predkov (rodičov, starých rodičov) spozorovali časom získané anomálie a onemocnenia tohto typu. Zaumatomatizujte si jej požívanie aj vtedy, ak máte málo pohybu a sedavé zamestnanie. Týmto totiž vaše kĺby zlenivejú, svaly a väzivá sa skracujú a tým pádom sú náchylnejšie na rôzne zranenia.

Kĺbová výživa od rôznych výrobcov, s rôznym zložením

Ako sme už vyššie uviedli, rôzne doplnky výživy na kĺby s obsahom vitamínov sa líšia. A to nie len obsahom prítomných látok, ale aj ich pomerom. Preto je dôležité, aby ste dobre zvážili, ktorú časť kĺbu chcete posilňovať najviac. Na výber máte buď špecializované výživové doplnky, ktorej hlavný obsah je jedna látka alebo potom komplexné doplnky s rôznymi vitamínmi a minerálmi. Väčšinou siahame práve po všeobecných prípravkoch, ktoré by mali pozitívne pôsobiť na každú časť kĺbu. Pre športovcov sa odporúča hlavne žraločia chrupavka, ktorá je ako kĺbová výživa tá najlepšia.

V súčasnosti môžete na trhu nájsť desiatky produktov, ktoré si môžete zakúpiť nielen v lekárňach, ale už aj vo väčších supermarketoch či na internete. Medzi najznámejšie komerčné značky patria Proenzi, Walmark, Jamieson, Centrum, Generica, MedPharma atď. Bežným ľuďom bez športových návykov možno vystačujú. Prieskumy však ukazujú, že nejde o najlepšie výživové doplnky a lepšie účinky zaznamenávajú práve tie menej alebo vôbec komercializované. Športovci skôr siahajú po značkách GymBeam, Nutrend, AnimalFlex, ActivLab, GoldField, All Nutrition atď. Jasný prehľad v jednolivých výrobkoch nájdete na Consumerreports.org.