Kožené topánkyVybočený palec alebo hallux valgus je výstupok na vnútornej strane nohy, hneď pred palcom. Je to jedno z najrozšírenejších postihnutí chodidiel. Je oveľa lepšie vyhľadať pomoc v prvých fázach ochorenia, ale väčšina ľudí čaká dokým sa poškodenie nestane problematickým.

Veľký hallux valgus spôsobuje ťažkosti pri nosení topánok. Vybočený palec tlačí na topánku, čo spôsobuje, že nepadne správne. Mäkké tkanivo obklopujúce kostný výstupok sa tak zapáli a na nohu sa vám našľapuje nepohodlne. Ak sa vám toto deje, váš podiater vám pravdepodobne odporučí úpravu pomocou operácie. Chirurg pri zákroku zlomí metatarzálne kosti, ktoré sa vysunuli a spôsobili tak hallux valgus, časť kosti presunie do správnej polohy a potom ju zafixuje sponou alebo skrutkou. Za tým nasledujú týždne s barlami, nosením chirurgických topánok a pokrivkávaním dookola. Noha potom vyzerá rovná a pekná. Hallux valgus je napravený… správne? Zle!

Pre úplne pochopenie vám musím vysvetliť prečo sa vybočený palec vlastne tvorí. Nesprávne padnúce topánky nie sú zvyčajne príčinou tohto problému. Vytvára sa preto, lebo chodidlá nie vždy dokážu spracovať tlak najefektívnejším spôsobom. Kvôli nejakej štrukturálnej nestabilite, ktorá môže pochádzať od hocikadiaľ, od spodnej chrbtice až dolu k samotnej nohe, chodidlá sú nútené túto nestabilitu kompenzovať, aby ste mohli kráčať priamo. Nestabilita je práve tá časť, ktorá je dedičná. To spôsobuje nezvyčajné zmeny tlaku a často núti kosti k posunom. Jednotlivé detaily ohľadom príznakov a liečby nájdete na www.halluxvalgus.sk.

Takže hallux valgus vlastne nie je skutočný problém, ale len efekt mechanických problémov, ktoré ho spôsobili. Takže operácia tohto výstupku neadresuje ten hlavný problém, kvôli ktorému vznikol. Ak nie je adresovaná mechanická nestabilita, ktorá výstupok spôsobila, vráti sa! Takže čo by sme mali robiť? Ako získame kontrolu nad mechanickým poškodením? Nezúfajte, stále existuje pomoc.

Mechanické problémy chodidiel a nôh sa dajú napraviť. Najbežnejšou metódou na upravenie vnútornej mechaniky, ktorá spôsobuje nestabilitu, slabosť, bolesť a napokon aj deformity ako je hallux valgus, je použitie prispôsobeného protetického zariadenia. Poznáme ho pod názvom ako korektor, bandáž alebo ortéza. Počas prehliadky na určenie protetického zariadenia, vám podiater zoberie miery, aby mohol identifikovať a pochopiť sily, ktoré spôsobujú vytvorenie bočeného palca Potom si urobí model vašej nohy zo sadry, použitím peny, alebo s pomocou počítačovej silovej podložky. Model je potom poslaný do laboratória so špeciálnym návodom na výrobu protetického zariadenia.

Takže čo ak korektor po operácii hallux valgus nedostanete? Čo sa môže stať? Pokiaľ len napravíte výstupok, ale nevenujete pozornosť vnútornej biochemickej príčine, je veľmi pravdepodobné, že o niekoľko rokov sa vám hallux valgus vytvorí znova. Najhorší prípad čo som videl sa týkal jednej 25 ročnej ženy. Svoju prvú takúto operáciu podstúpila vo veku 16 rokov. V nasledujúcich deviatich rokoch musela podstúpiť ďalšie dve operácie. Ani jeden z doktorov jej nenavrhol možnosť mechanickej kontroly pomocou protetického zariadenia na prevenciu budúcich operácií. To je pre mňa zločin!

Odniesť by ste si preto mali túto správu: operácia je dobré riešenie a často dokonca aj jediné na bolestivý hallux valgus. Len si uvedomte, že sú to väčšie problémy, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Ak vám podiater po operácii nenavrhne kontrolu a správne držanie biomechaniky pomocou korektora, určite sa na túto možnosť opýtajte. Slúži to ako dobrá prevencia proti opätovnému zhoršeniu stavu.

Odporúčané info: https://www.foothealthfacts.org/conditions/bunions